EU törvényi változások 2017
A szövetségi igazságügyi minisztérium és a juris GmbH közös projektje révén a jogszabályok az interneten mindenki számára hozzáférhetőek. Ezen a honlapon a szövetségi hatóságok által kibocsátott hatályos törvények és rendeletek (nemzeti jogszabályok) között böngészhetnek a felhasználók. A honlap hozzáférést biztosít az egyes szövetségi tartományok (Länder) azon rendelkezéseihez is, amelyek eltérnek a szövetségi jogtól. Ezenkívül a legfontosabb jogszabályok angol nyelvű fordítása is kereshető.
A „Törvények az interneten” honlap négy rovatot tartalmaz:
-
A szövetségi minisztériumok felelősségi körei
A „Törvények az interneten” honlap a szövetségi igazságügyi minisztérium (Bundesministerium der Justiz – BMJ) hatáskörébe tartozó szövetségi törvényekhez és rendeletekhez kínál közvetlen hozzáférést. Azokhoz a törvényekhez és rendeletekhez, amelyek más szövetségi minisztériumok hatáskörébe tartoznak, az adott minisztériumok honlapjához vezető linkek révén lehet hozzáférni.
-
A szövetségi állam törvényeinek és rendeleteinek betűrendes listája
Az egyes minisztériumok honlapjain elérhető szövetségi törvények és rendeletek egy betűrendes lista segítségével is megtalálhatók. Ebben a listában kulcsszavakkal is lehet keresni.
-
Témakörök alapján rendezett lista
Ebben a listában a törvények és a rendeletek jogi szakterületek szerint vannak csoportosítva: igazságszolgáltatási rendszer, alkotmány- és közigazgatási jog, polgári jog, büntetőjog, kereskedelmi és gazdasági jog.
-
Új jogszabályok és rövidítéseik
Ez a rovat az interneten elérhető új törvényekből és rendeletekből kínál válogatást. Ugyancsak itt lehet megtalálni a szövetségi hatóságok által bevezetett, a jogszabályok címeinek rövidítését érintő legfrissebb módosítások listáját is. Németországban a különböző törvények és rendeletek címei hagyományosan rövidített változatban ismertek. Ilyen például a „GeschmMG” rövidítés, melynek jelentése „Gesetz über den rechtlichen Schutz von Mustern und Modellen” (A formatervezési minták oltalmáról szóló törvény).
Jogi aktusok
A „Törvények az interneten” honlap lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az N-Lex keresőfelülettel három kategórián belül folytassanak keresést:
- A fontos jogszabályok kategóriája a BMJ hatáskörébe tartozó törvények és rendeletek egy részét foglalja magában. Ez olyan jogszabályokból összeállított válogatás, amelyek különös jelentőséggel bírnak az állampolgárok vagy a vállalkozások számára. Ezen jogszabályok nem teljes körű listájában betűrendes vagy tematikus rendezéssel lehet keresni.
- Az „Aktualitások” szolgáltatás kategóriája az újonnan életbe lépett vagy nemrég kihirdetett, illetve módosított szövetségi jogszabályokat tartalmazza;
- A „Teljes lista” a különböző minisztériumok szövetségi szintű jogszabályait tartalmazza. A lista nem kimerítő jellegű.
A jogi szövegek, amelyekre ebben a három kategóriában rákereshetünk, a szövetség törvényei és rendeletei.
A szövetségi törvények a rangsorban az egyes tartományi (Land) törvények felett állnak. A jogszabályok körében a következő rangsor érvényesül: alaptörvény, szövetségi törvények, szövetségi rendeletek, egyéb rendelkezések.
A törvény általános hatályú jogi norma, amely nem kapcsolódik személyekhez, és mindenkire egyaránt alkalmazandó. Általában véve a törvények nem tartalmaznak technikai részleteket, hanem alapul szolgálnak a hatóságok számára, hogy rendeletek segítségével részletesen szabályozzák az adott területeket. Németországban törvényjavaslatot a szövetségi kormány, a Bundestag (a német parlament alsóháza, a szövetségi gyűlés) egyik tagja vagy a Bundesrat (a német parlament felsőháza, a szövetségi tanács) terjeszthet a Bundestag elé. A szövetségi törvényeket a Bundestag fogadja el. Különbséget kell azonban tenni az alábbi két törvénytípus között:
- a Bundesrat jóváhagyását igénylő törvények, amelyek csak a Bundestag hozzájárulásával fogadhatóak el (e törvények körét az alaptörvény határozza meg);
- a Bundestag jóváhagyása nélkül is elfogadható törvények (a legtöbb törvény ebbe a kategóriába tartozik).
Rendeletet az illetékes hatóságok bocsáthatnak ki, de csak akkor, ha létezik hozzá jogalap (törvény). A jogalapul szolgáló törvénynek meg kell határoznia azokat a kereteket, amelyek között a rendelet kibocsátható, hogy nem szándékos hatáskör-eltolódás ne jöhessen létre. A rendeletek gyakran a törvény végrehajtásához szükséges technikai részleteket rögzítik.
EU joggal kapcsolatban keresse az alábbi weboldalt: eur-lex.europa.eu